Nowe Puerto Rico - nowa grafika, nowy dodatek w pudełku

Opublikowano: poniedziałek, 11, lipiec 2016

Cześć!

Zapowiadaliśmy juz jakiś czas temu nową edycję znanego klasyka - Puerto Rico. Gra do druku trafiła już jakiś czas temu (koniec pierwszego kwartału), ale na dłuższą chwilę utknęła w drukarni. Przed nami ostatnia prosta i gra powinna trafić do sklepów jeszcze w lipcu. 

Czas zatem powiedzieć Wam czym różnić się będzie nowa edycja od tej wydanej w 2008 roku. 

 

Nowe pudełko: 

3dboxmockuppuerto

Ale nie tylko pudełko doczekało się nowej grafiki. Wszystkie żetony i plansze, zarówno wyspy, które rozwijają graczy jak i plansza główna zostały zaprojektowane od początku.

W pudełku z grą, oprócz dodatku z 14 nowymi budynkami,  znajdzie się też nowy dodatek - Szlachcic w skład którego oprócz 9 nowych budynków wchodzą czerwone znaczniki – szlachcice. 

Szlachcice to nowy rodzaj kolonistów - zawsze na statku zamiast jednego brązowego znacznika kolonisty umieszcza się jeden czerwony znacznik szlachcica. Podczas fazy Burmistrza, jeden z graczy zamiast kolonisty będzie mógł wziąć ten czerwony znacznik na swoją wyspę. 

Szlachcice mogą zostać oddelegowani do pracy w budynkach i pracują tak samo jak inni koloniści... chyba, że trafią do budynku z dodatku. Każdy z nowych budynków działa na dwa sposoby, w zależności od tego czy pracuje tam szlachcic, czy zwykły kolonista. I tak na przykład wysyłając do pracy w Domku myśliwskim kolonistę, możemy na koniec fazy plantatora odrzucić jedną plantację. Jeśli mamy tam jednak zatrudnionego szlachcica, a posiadamy najmniej plantacji dostajemy 1 punkt zwycięstwa, Kaplica będzie nam przynosić po fazie nadzorcy 1 dublon albo 1 PZ w zależności od tego czy pracuje tam kolonista czy szlachcic itd...  dodatkowo na koniec gry każdy szlachcic, przyniesie nam 1 PZ. Co ciekawe używając tego dodatku skończenie się znaczników kolonistów lub szlachciców nie wpływa na zakończenie gry. 

 

Tutaj kilka przykładowych grafik na żetonach. I cztery z dziewięciu nowych budynków 

 

zetony

 

 

A tak wyglądać będzie gra w trakcie rozgrywki:  

fotos

Nowa plansza, na której umieszcza się budynki:

 plansza