Co zrobić z bagnem?

Opublikowano: sobota, 14, listopad 2009

Agricola - TorfowiskoI stało się! Pierwsze duże rozszerzenie gry Agricola: Torfowisko jest już w Polsce. Tym razem nie jest to tylko kolejny dodatek z kilkunastoma kartami. Pudełko zawiera między innymi całkiem sporą liczbę żetonów, rozszerzenie planszy dużych usprawnień, kilkustronnicową instrukcję, drugi zestaw kart dużych usprawnień, karty akcji specjalnych, drewniane znaczniki koni oraz ponad 100 kart małych usprawnień dedykowanych lasom, torfowiskom i koniom.

Jak przystało na rozszerzenie, w grze zmienia się również trochę mechanika. Tym razem gracze nie będą rozpoczynać gry jedynie z drewnianą chatą. Już od początku gra rzuca wyzwanie: nasze gospodarstwo porośnięte jest częściowo lasem, a w dodatku mamy też sporo obszarów z - cóż tu owijać w bawełnę - bagnem. Ten stan rzeczy gmatwa sporo rozgrywkę, ponieważ w lesie oraz na moczarach nie można hodować zwierząt, czy uprawiać roli. Aby to zrobić, należy najpierw wyciąć las lub wydobyć torf z odpowiednich obszarów. Akcja ta może być opłacalna, ponieważ od teraz w trakcie żniw prócz żywienia rodziny musimy też odłożyć odpowiednią ilość opału na zimę. Drewno z lasu lub osuszony torf świetnie nadają się na opał. Bez niego członkowie rodziny zimą zachorują i nie będą mogli pracować... Może się jednak zdarzyć, że małe usprawnienia przyniosą nam sporo profitów z posiadania np. lasu. Wycinać wtedy, czy nie wycinać?

 

Odpowiedź na to i inne mogące pojawić się pytania pozostawiamy już graczom do przetestowania we własnym zakresie.

Rozszerzenie pojawi się w sklepach od wtorku 17 listopada 2009r. Sugerowana cena sprzedaży to 119 złotych.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z instrukcją:

Plików:
Rozszerzenie gry Agricola: Torfowisko - instrukcja

Instrukcja rozszerzenia gry planszowej Agricola: Torfowisko.
Autor gry: Uwe Rosenberg

Data 14-11-2009 Język  Polski Wielkość 2,9 MB Download 6183

Polecamy również lekturę artykułu w serwisie Spiellust.net -przedstawiający "rzut okiem na prototyp rozszerzenia" jeszcze przed jego wydaniem. Oraz artykuł na gamesfanatic.pl opisujący rozszerzenie na podstawie wydania niemieckiego.

Życzymy wyśmienitej zabawy!

Agricola - Torfowisko